Kólowa Małgorzata II
org.jpg

Małgorzata II - królowa Danii.
*Okres urzędowania - od 14 stycznia 1972
*Poprzednik - Fryderyk IX Glücksburg
*Następca -książę Fryderyk
*Dynastia -Glücksburgowie
*Urodzona -16 kwietnia 1940
*Ojciec -Fryderyk IX Glücksburg
*Matka -Ingrid Bernadotte
*Mąż -Henri de Laborde de Monpezata
*Dzieci -Fryderyk, Joachim

Jej Królewska Mość Małgorzata II, Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid urodziła się 16 kwietnia 1940 w Kopenhadze, królowa Danii
od 14 stycznia 1972 roku, z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Córka króla Danii Fryderyka IX (1899-1972) i królowej Ingrid (1910-2000), córki króla Szwecji Gustawa VI Adolfa (1882-1973). Jest również 219. w sukcesji do tronu brytyjskiego.

Małgorzata została ochrzczona 14 maja 1940 roku .Jej rodzicami chrzestnymi zostali, król Chrystian X, książę Knud, książę Axel, król Szwecji Gustaw V, król Szwecji (wówczas następca tronu) Gustaw VI Adolf, książę Gustaw Adolf, królowa Danii Aleksandra, księżna Thyra, przyszła królowa Szwecji Luisa, księżna Helena Wiktoria, Lady Patricia Ramsay, pruska księżna Cecylia i księżna Małgorzata Bourbon-Parma. Otrzymała islandzkie imię "Þorhildur" dlatego że, gdy się urodziła jej dziadek, król Chrystian X był jednocześnie królem Islandii.

Gdy się urodziła prawo do dziedziczenia duńskiego tronu mieli jedynie mężczyźni. Po urodzeniu dwóch kolejnych córek królowa Ingrid nie mogła mieć więcej dzieci. W związku z tym rozpoczęto prace nad zmianami w konstytucji, które dawałaby prawo do wstąpienia na tron Małgorzacie. Przez ten czas oficjalnym następca trony był brat króla Fryderyka IX - książę Knud.
Parlament zaakceptował zmiany w prawie sukcesyjnym (nowe prawo wzorowane jest na prawie brytyjskim) i 27 marca 1953 zostało zaakceptowane przez społeczeństwo w referendum. Małgorzata została oficjalną następczynią tronu. W dniu swoich 18 urodzin, 16 kwietnia 1958 roku, została członkinią rady stanu.

17 stycznia 1972 roku w wieku 72 lat umarł król Fryderyk IX. Małgorzata II wstąpiła na tron Danii według nowego aktu sukcesyjnego. Od chwili wstąpienia na tron królowa pełni głównie funkcje reprezentacyjne, ma jednak pewien wpływ na politykę państwa. Premier Królestwa Danii ma obowiązek zdawać władczyni relacje na temat stanu państwa. Królowa kreuje głównie wizerunek swego kraju za granicą, spotykając się z głowami innych państw. Małgorzata II w świecie ma opinię najbardziej postępowej i nowoczesnej monarchini na świecie. Królowa cieszy się poparciem ponad 80% społeczeństwa, większość obywateli Danii nie wyobraża sobie, że mógłby istnieć w tym kraju inny system niż monarchia.

Małgorzata studiowała prehistorię i archeologię w latach 1960-1961 na Uniwersytecie Cambridge, politologię w latach 1961-1962 na Uniwersytecie Aarhus i w latach 1962-1963 na Sorbonie i ekonomię w London School of Economics w 1965.

10 czerwca 1967 roku poślubiła francuskiego dyplomatę Henri Marie Jean André de Laborde de Monpezata, który po ślubie otrzymał od króla tytuł księcia Danii. Z tego związku pochodzi dwóch synów:
*następca tronu, Fryderyk urodziny 26 maja 1968 roku.
*Joachim urodzony 7 czerwca 1969 roku.

org.gif
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License